Potrzebujesz konsultacji ?

+48 501 618 540

Keramzyt - ciepły i zdrowy ekomateriał

Naturalnie doskonały materiał budowlany

logo-header-862ff22d69cbe40548d590b8beba3382

Keramzyt

Keramzyt to wytwarzane z glin pęczniejących kruszywo lekkie o wyjątkowych właściwościach, które są wysoko cenione w branży budowlanej. Bardzo dobra izolacyjność termiczna i lekkość wynikające z porowatości czynią z keramzytu doskonały materiał do dociepleń stropów, ścian fundamentowych i podłóg na gruncie. Natomiast materiały z keramzytobetonu dodatkowo charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną i paroprzepuszczalnością.

Keramzyt należy do materiałów stosowanych w budownictwie od lat. Choć w tym czasie metody produkcji tego kruszywa lekkiego były doskonalone, to pozostaje ono jednym z lepiej przebadanych i sprawdzonych na rynku. Sam proces produkcji polega na wypalaniu w temperaturze ok.# 1150-1200o Celsjusza glin pęczniejących po ich uprzednim rozdrobnieniu. Wykorzystuje się w tym celu piece obrotowe, w których keramzytowi nadawany jest kulisty kształt. W wysokiej temperaturze glina powiększa swoją objętość, a uformowane kulki stają się wysoce porowate i wytrzymałe dzięki zewnętrznej powłoce ceramicznej. Standardem jest sortowanie keramzytu zgodnie z frakcjami od 0-4 mm po 10-20 mm. Ciężar objętościowy keramzytu w zależności od frakcji, zastosowanej gliny i metody produkcji waha się między 220 a 600 kg/m3.

Naturalnie doskonały materiał budowlany

Spośród wszystkich naturalnych kruszyw lekkich keramzyt charakteryzuje się najlepszą powtarzalnością parametrów i ich trwałością w czasie. Dlatego jest powszechnie stosowany do produkcji betonów lekkich i zapraw ciepłochronnych. Znakomicie sprawdza się również w mieszankach betonowych przewidzianych do stosowania przy wytwarzaniu elementów wibroprasowanych.

System fundamentowy

System Czamaninek obejmuje kilka typów bloczków betonowych na bazie keramzytu, które przeznaczone są do wykonywania ścian fundamentowych. Podstawowym rozwiązaniem na fundament jest bloczek Liatop Start, który przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości na ściskanie na poziomie 15MPa, gwarantuje poprawę izolacyjności termicznej przegrody oraz dzięki mniejszemu zagęszczeniu spoin i swojej strukturze całkowitą eliminację podciągania kapilarnego. Liatop Start to także mniej murowania dzięki większym wymiarom bloczka. Uzupełnieniem oferty są bloczki BF-38 o podwyższonej izolacyjności termicznej oraz bloczki o mniejszych wymiarach, pozwalające na skonstruowanie ściany fundamentowej przy minimalizacji docinania.

System ścienny

System ścienny AKU łączy w sobie zalety, jakie wynikają z zastosowania najwyższej jakości kruszywa lekkiego, jakim jest keramzyt. Czamaninek stworzył linię pustaków i bloczków ściennych, w których keramzyt stanowi od 70 do 90% materiału. Dzięki lekkości jaką charakteryzuje się keramzyt, pustaki AKU mają niewielką masę i wysoką izolacyjność termiczną. Jednocześnie unikalne cechy tego naturalnego kruszywa lekkiego pozwalają uzyskać konkurencyjną izolacyjność akustyczną, a także dobrą akumulacyjność termiczną.

Stropy Czamaninek

Stropy Czamaninek to linia stropów gęstożebrowych spełniających najbardziej wygórowane wymogi Eurokodów. Dzięki optymalizacji przekroju poprzecznego pustaków stropowych oraz zbrojenia belek stropowych udało się uzyskać parametry znacząco lepsze od stropów Teriva, które przez lata dominowały na rynku wśród rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego. W zależności od wariantu, stropy Czamaninek mogą być stosowane nawet do rozpiętości 10m, a biuro projektowe może dokonać adaptacji projektu już w ciągu kilku dni.

Nadproża Czamaninek

Linia nadproży Czamaninek to perfekcyjne uzupełnienie kompletnego systemu budowlanego na bazie keramzytu. Występujące w trzech wariantach nadproża z betonu lekkiego charakteryzują się wysoką nośnością pozwalającą przekryć otwory do 2.9m w świetle. Dzięki zastosowaniu keramzytu, odznaczają się także lepszą izolacyjnością termiczną niż tradycyjne nadproża żelbetowe.

Kształtki wieńcowe

Kompletny system stropowy Czamaninek obejmuje także kształtki wieńcowe, które eliminują konieczność szalowania i dzięki zastosowaniu keramzytobetonu, tworzą jednorodną powierzchnię ściany. W ofercie znajdują się kształtki zarówno na ściany zewnętrzne o różnej grubości, jak i ściany zewnętrzne obciążone stropami, a także nieobciążone. Wykorzystując dodatkowo murowe elementy uzupełniające, jak bloczki do podmurówki, w systemie Czamaninek dodatkowe i czasochłonne prace związane z szalowaniem i docinaniem elementów można ograniczyć do minimum.

Systemy Kominowe

Tylko jeden producent na rynku zapewnia w 100 procentach oryginalne systemy kominowe, które cechuje pełna, bezdyskusyjna jakość, 30-letnia gwarancja na elementy ceramiczne i pewność użytkowania. Oryginalny system kominowy Schiedel oznacza bezpieczeństwo i bezawaryjność użytkowania na długie lata. Schiedel posiada m.in. certyfikat odporności ogniowej na pożar sadzy w kominie i wiele innych unikalnych atutów.

Keramzyt

Keramzyt to wytwarzane z glin pęczniejących kruszywo lekkie o wyjątkowych właściwościach, które są wysoko cenione w branży budowlanej. Bardzo dobra izolacyjność termiczna i lekkość wynikające z porowatości czynią z keramzytu doskonały materiał do dociepleń stropów, ścian fundamentowych i podłóg na gruncie. Natomiast materiały z keramzytobetonu dodatkowo charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną i paroprzepuszczalnością.

Szalunki fundamentowe

Szalunki ław fundamentowych to nowoczesne rozwiązanie dla budownictwa. Wszystkie elementy mają długość 5 metrów, a dzięki niedużej wadze, około 20kg załadunek, rozładunek i przenoszenie poszczególnych modułów nie stanowi problemu. Prace są łatwe, nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Każdy może montować ten system! W ciągu jednego dnia można wykonać solidne ławy fundamentowe budynku.

Zaprawy i kleje