Keramzyt
Keramzyt to wytwarzane z glin pęczniejących kruszywo lekkie o wyjątkowych właściwościach, które są wysoko cenione w branży budowlanej. Bardzo dobra izolacyjność termiczna i lekkość wynikające z porowatości czynią z keramzytu doskonały materiał do dociepleń stropów, ścian fundamentowych i podłóg na gruncie. Natomiast materiały z keramzytobetonu dodatkowo charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną i paroprzepuszczalnością.
Keramzyt należy do materiałów stosowanych w budownictwie od lat. Choć w tym czasie metody produkcji tego kruszywa lekkiego były doskonalone, to pozostaje ono jednym z lepiej przebadanych i sprawdzonych na rynku. Sam proces produkcji polega na wypalaniu w temperaturze ok.# 1150-1200o Celsjusza glin pęczniejących po ich uprzednim rozdrobnieniu. Wykorzystuje się w tym celu piece obrotowe, w których keramzytowi nadawany jest kulisty kształt. W wysokiej temperaturze glina powiększa swoją objętość, a uformowane kulki stają się wysoce porowate i wytrzymałe dzięki zewnętrznej powłoce ceramicznej. Standardem jest sortowanie keramzytu zgodnie z frakcjami od 0-4 mm po 10-20 mm. Ciężar objętościowy keramzytu w zależności od frakcji, zastosowanej gliny i metody produkcji waha się między 220 a 600 kg/m3.
Naturalnie doskonały materiał budowlany
Spośród wszystkich naturalnych kruszyw lekkich keramzyt charakteryzuje się najlepszą powtarzalnością parametrów i ich trwałością w czasie. Dlatego jest powszechnie stosowany do produkcji betonów lekkich i zapraw ciepłochronnych. Znakomicie sprawdza się również w mieszankach betonowych przewidzianych do stosowania przy wytwarzaniu elementów wibroprasowanych.